DOKTORCLUB AWARDS 2018

Yılın Kamu Hastaneleri ve Sağlık Kurumları Ödülleri - Yılın Yenilikçi Uygulaması Finalisti

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi


ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Alanya Devlet Hastanesi 1958 yılında Alanya Sağlık Merkezi olarak hizmete açılmıştır.
1958 yılında
1 Dahiliye,
1 Cerrahi,
1 Çocuk Doktoru,
1 Nöroloji Uzmanı ile hizmet verilmiştir.
40 yatak bulunmaktaydı.

1974 Yılında uzun süre hizmet veren eski hastanenin temeli atılmış ve 1986 yılında hizmete açılmıştır.

1997 yılında hayırseverlerin katkısıyla hastane binasına ek bina yapılmıştır.

2005 yılında hayırseverlerin katkısı ile poliklinikler ve idari bina yapılarak hizmete açılmış ve yatak sayısı 250'ye çıkarılmıştır.

Temeli 2011 yılında atılan ve 2017 yılında açılışı yapılan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma hastanesi 420 yatak kapasitesiyle yeni binada hizmet vermeye devam etmektedir.

Sağlığınız için size bir SMS kadar yakınız Projesi Hakkında : ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden hasta ve hasta yakınlarına yeni bir uygulama daha. Yenilikçi ve etkili yönetim anlayışını kendilerine ilke edinen hastane yönetimi dünya’daki dijital dönüşüme de ayak uydurarak hastanede SMS dönemini başlattı. Yeni uygulamayla birlikte hastalar E-Reçete numaralarını cep telefonlarına gönderilen SMS ile öğrenebilmektedir. 9 Temmuz 2018 tarihinde başlatılan bu yeni uygulama kolaylıkları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz dönemlerde sisteme yazılan ilaçların şifresi bir kağıda yazılmakta ve hastalara verilmekteydi. Çeşitli sebeplerden dolayı şifre yazılı kağıdı kaybeden hastalar ya hastaneye gelmekte ya da ilaçlarını alamamaktaydı. Şimdi yapmaları gereken tek şey eczanelerine telefonlarına gönderilen SMS ’i göstermeleri.